Fogínyvérzés? Mit tegyünk, ha vérzik a fogíny? - Lotus Dental Hévíz
8380 Hévíz, Attila utca 6.

Mit tegyünk, ha vérzik a fogíny?

Az ép fogazat megőrzésének egyik elsőszámú feltétele a megfelelő és rendszeres szájhigiénia. Bár a páciensek a legtöbb esetben szuvasodásból eredő probléma miatt fordulnak fogorvoshoz, a statisztikák szerint a fogvesztés elsődleges oka a fogínygyulladás, vagyis a gingivitis. Ezért is lényeges, hogy időben felismerjük a vészjósló jeleket és rendszeres kontroll vizsgálatokkal vegyük elejét a komolyabb beavatkozásoknak.

Miről ismerjük fel?

Az egészséges fogíny halványrózsaszínű, szorosan körbefogja a fogakat, ellenáll a hétköznapi mechanikai behatásoknak.

Az egyik legárulkodóbb jel a fogmosáskor vagy keményebb étel elfogyasztását követően tapasztalt fogínyvérzés, de a fájdalom, a duzzanat és a hideg-meleg érzékenység is utalhat a problémára. Egy túl durva fogkefe vagy a helytelen fogmosási technika is vezethet gyulladáshoz, de a legtöbbször a fogközök fogselyemmel történő tisztításának elmaradása vagy a szájvizek nélkülözése áll a panaszok mögött. A fogkefe sörtéi ugyanis nem 100 százalékosan képesek például egy szorosan álló fogazat közeit megtisztítani, az itt rekedt baktériumok pedig előbb-utóbb oly mértékben lerakódnak, hogy már csak íny alatti tisztítással lehet tőlük megszabadulni.

A kellemetlen lehelet és a fogíny tövében megbúvó sárgás lerakódás is riadót fúj a pácienseknek, hogy ideje időpontot kérni egy alapos szakorvosi vizsgálatra.

Előzze meg a fogvesztést!

A kezeletlen gyulladás fogínysorvadáshoz vezethet, ilyenkor a fogíny lejjebb húzódik és szabaddá válik a fognyak, ami további kellemetlen tüneteket generál. A legsúlyosabb következmény azonban az lehet, ha a gyulladás átterjed a csontállományra, aminek szomorú eredménye a fog meglazulása majd kihullása.

Mi állhat a háttérben?

A fogorvosnál történő látogatás során nem mindig derül fény a valódi kiváltó okokra, ezért célszerű egy általános szűrővizsgálaton is részt venni, hiszen pédául a cukorbetegség, bizonyos hiány- vagy autoimmun betegségek, hormonális változások és egyes gyógyszerek is kiválthatnak fogászati kórfolyamatot.

Egészséges táplálkozással, a dohányzás elhagyásával, megfelelő mennyiségű vas és C-vitamin bevitellel sokat tehet általános egészségi állapotáért is.

Mi a teendő kezelés után?

A mikroorganizmusok elszaporodása számos tényező függvénye lehet, befolyásolja a bélflóra vagy akár még a menstruációs ciklus is. Lényeges, hogy minden esetben kövesse a dentálhigiénikus szakember tanácsait. Savas ételek után mindenképpen szükséges várni a fogmosással, hiszen az ilyenkor érzékeny fogzománc könnyen megsérülhet.
Az alkoholmentes szájöblögetők is jó szolgálatot tehetnek, szemben az alkohol tartalmúakkal, amelyek szárító hatást gyakorolnak a fogínyre. Mindig tartson a fürdőszobaszekrényben: fogselymet, fogköztisztítót és puha sörtéjű fogkefét!

  • A legfontosabb tanács: legalább fél évente látogassa meg kedvenc fogorvosi rendelőjét, hiszen a fogkőeltávolítás az egyik leghatékonyabb módja, hogy sokáig megőrizhesse fogai egészségét és szépségét.

Mosolyogjon minden nap magabiztosan!

 

 

Lotus Dental - a ragyogó mosolyért és az egészséges fogakért

Top